Stručná charakteristika MS Kelečsko

 

     Výměra naší honitby je 1594 ha , z toho 1356 ha zaujímají zemědělské půdy, 77 ha lesní půdy, 20 ha vodní plochy a 141 ha ostatní pozemky. Nejvyšší bod (Strážné) se nachází v nadmořské výšce 399 m, průměrná nadmořská výška se však pohybuje okolo 350 m n. m. .

 

    V současné době má naše sdružení 28 členů a 4 hosty. V honitbě máme k dispozici  5 psů  s podzimními zkouškami 6  ohařů, 3 teriéry a 1 jezevčíka se zkouškami z norování. Co se týká mysliveckých zařízení máme vybudováno 25 krmelců, 16 slanisek a 15 zásypů. Normované stavy zvěře stanovujeme pro zvěř spárkatou (srnčí) a zvěř drobnou (bažant, zajíc) a to v počtu: srnčí 52 ks, zajíc 46 ks a bažant 20 ks. Žádnou jinou zvěř nemáme normovanou, tzn. u spárkaté lovíme samice bez omezení věku a samce lovíme pouze do věku dvou let ( jelen, daněk, prase divoké, muflon).

 

    Zpestřením při pohybu naší honitbou jsou hejnka koroptví. Koroptve nelovíme a  její stavy se pohybují okolo 10 ks. Kachny lovíme pouze na tahu (divoké) a každý rok v průměru 150 ks odchováváme – část z nich odlovíme, část necháváme na zazvěření.

 

    SRNČÍ  ZVĚŘ – v průběhu devíti let jsme lovili vždy 10 srnců, 10 srn, a 5 srnčat. Jelikož jsou však stavy srnčí zvěře na dobré úrovni, zvedli jsme v roce 2009 odstřel  na 11 – 11 – 6  kusů. Co se týká hodnocení trofejí, tak zvěř je poměrně kvalitní, ale samozřejmě bez intenzivní péče se to neobejde ( granule, odčervování, výroba a instalování krmných zařízení – univerzálních, svědomitý průběrný odlov).

 

     Za dobu devíti let tady byli ulovení 4 srnci medailové hodnoty !

 

   ZAJÍC  - je kapitola sama pro sebe. Za sledované období lovíme v průměru ročně 10 zajíců, ale přemnoho zajíců končí pod koly aut. V roce 2009 jsme koupili 10 zajíců na oživení krve.

 

    BAŽANT - po ukončení voliérových chovů jsme se pokoušeli podsadit bažantí kuřata pod kvočící domácí slepice, ani tato snaha však nepřinesla kýžené ovoce. Občas se někde tito odchovaní bažanti vyskytli – jinak to bylo  lákadlo a potrava pro predátory. Nejlepší lokalita pro bažantí zvěř, která byla pod vepříny v objektu ZD,  byla zrekultivována.

 

    DANČÍ, JELENÍ A ČERNÁ ZVĚŘ -  jak jsem již uvedl nemáme tuto zvěř normovanou a tak lovíme, co umožňuje zákon. Za sledované období máme uloveny 2 ks daňka, 4 ks vysoké a odlov černé zvěře se ročně pohybuje v průměru 6 ks. Dančí zvěř se tady drží zhruba do 20.7. každého roku, potom odejde do hor. Setkání s vysokou je náhodné. U zvěře černé je ta šance větší v případě vhodných kultur na poli.

 

    ZVĚŘ MYSLIVOSTI ŠKODÍCÍ  tato zvěř tvoří samostatnou a velkou kapitolu. Ve sledovaném období jsme vybudovali cca. 25 umělých nor – výstavba dalších  se plánuje. Lovu a tlumení se velmi  intenzivně věnujeme celý rok. V průměru za sledované období lovíme každý rok : 25 ks  kun (skalní a lesní), 19 lišek, 3 jezevce, 5 toulavých koček, 7 ks strak a co dva roky psíka mývalovitého.

 

    Při tlumení velmi intenzivně spolupracujeme s okolními spolky.

 

    V honitbě se také objevuje výr velký, který sice působí značné škody na drobné zvěři, avšak jako dravec je vůči odlovu chráněn zákonem.

 

   Jak jsem již uvedl, celá řada zvěře končí pod koly aut a i když jsou u zvěře spárkaté povinné plomby, tak si s tím v současné době mnoho řidičů hlavu neláme, a tak o všech sražených kusech určitě nevím. Po zavedení těchto plomb jsem nestačil jezdit ke střetům vozidel se zvěří, teď je to spíš výjimka. Mnoho řidičů ani neví, že se vlastně dopouští pytláctví, když zvěř naloží do kufru a jedou domů, nemluvě o nebezpečí nákazy při požití nevyšetřené zvěřiny (trichinelóza, motoličnatost, tasemnice, vzteklina atd...).

 

    Na závěr bych chtěl vzpomenout velmi dobrou spolupráci s místními podniky, které výrazně pomáhají našemu mysliveckému sdružení, hlavně ve věci zajišťování a skladování krmení, ať už se jedná o ZD Kelečsko či o  soukromého zemědělce p. Mašlaně s farmou v Němeticích.

 

 

Libor Mašlaň , Myslivecký Hospodář